افتتاح گازرسانی ۴۰ روستای کوهستانی مازندران در هفته دولت 

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  افتتاح گازرسانی ۴۰ روستای کوهستانی مازندران در هفته دولت 
0 Comments
افتتاح گازرسانی ۴۰ روستای کوهستانی مازندران در هفته دولت 

[ad_1]

جعفر احمد پور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : همزمان با هفته دولت طرح‌های گاز رسانی در پنج روستای ساری ، ۱۲ روستا بهشهر، هفت روستا بابل ، ۱۳ روستا سوادکوه و سه روستا مربوط به تنکابن به بهره برداری می رسد.

وی حجم شبکه گذاری ۴۰ روستا را ۲۰۰ کیلومتر عنوان کرد و ادامه داد : با گازرسانی به این روستاها، ۲ هزار خانوار، از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند خواهند شد.
مدیرعامل شرکت گاز استان مازندران با اشاره به اینکه با وجود افزایش هزینه‌های گازرسانی و وضع اقتصادی کشور، دولت مصمم است گازرسانی به مناطق روستایی کشور را ادامه دهد، تصریح کرد : اکنون ۹۹.۸ درصد جمعیت شهری و ۹۴ درصد جمعیت روستایی استان مازندران از نعمت گاز بهره‌مند هستند.

دوم تا هشتم شهریور ماه سالروز شهادت شهیدان رجایی و باهنر با عنوان هفته دولت نامگذاری شده است.

حذف مصرف سوخت فسیلی و برداشت چوب از جنگل با بهره برداری از طرح گازرسانی به کیاسر در تابستان ۱۳۹۶ کلید خورد. با گاز دار شدن این مناطق خسارت های زیست محیطی که در اثر حمل و نقل و برداشت چوب از جنگل وارد می شده نیز از بین می رود.

طبق اعلام رسمی شرکت ملی گاز ایران ،میزان گازرسانی به مناطق شهری و روستایی یکی از معیارها برای تعریف مناطق سبز کشور و میزان بهره مندی از این موهبت خدادادی است و وضعیت  طرح های گاز رسانی نشان می دهد که مازندران در آستانه حذف مصرف سوخت فسیلی و پایان دادن به برداشت چوب از جنگل برای سوخت قرار گرفته است.

طبق آمار شرکت گاز مازندران از مجموعه ۲۱هزارو ۸۱کیلومتر خطوط تغذیه شبکه گاز رسانی ایجاد شده در استان، ۶هزارو ۱۱۰ کیلومتر آن فقط طی سال ۹۲ تاکنون عملیاتی شد که بخشی از ان به روستاهای کوهپایه‌ای و بعضا صعب‌العبور بوده است.

گزارش شرکت گاز مازندران استان نشان می دهد همزمان با آغاز به کار دولت تدبیر و امید از مجموعه ۲هزارو ۲۸۳ روستای دارای گاز استان  ۸۸۰روستا و از ۵۹شهر استان ،هشت شهر در این دولت از نعمت گاز طبیعی برخوردار شدند.

بنابر گزارش رسمی شرکت گاز مازندران از ۷۹۶هزارو ۴۰۵علمکی که در استان وجود دارد ۲۰۲هزارو ۵۵۴علمک در طی هفت سال اخیر نصب شده است یعنی از مجموع  یک میلیون و ۴۴۴ هزار مشترک گاز طبیعی ، ۴۹۵هزارو ۵۰۴مشترک در دولت تدبیر و امید به شبکه گاز استان متصل شدند.

گازرسانی به مناطق صعب‌العبور مازندران؛ وعده محقق شده در سایه تحریم

مدیر عامل شرکت گاز مازندران با اظهار این که در حال حاضر شبکه گاز به دورترین و صعب العبورترین نقاط مازندران رسیده است ، گفت : در حال حاضر عملیات گازرسانی ۲۱۲ روستای مناطق کوهستانی در حال اجراست و ۴۱۷ روستا در مرحله مطالعات گازرسانی قرار دارند.

جعفر احمدپور دلیل طولانی شدن گازرسانی به مناطق باقی مانده را افزایش هزینه سرمایه‌گذاری و بالا رفتن قیمت اجناس مصرفی پروژه‌ها، نوسانات ارزی و مبلغ قرار داد پیمانکاران عنوان کرد و اظهار داشت: وزارت نفت برای جلوگیری از تعطیلی فعالیت پیمانکاران، هزینه سرمایه‌گذاری در استان را تا ۲ برابر افزایش داد.

مدیرعامل شرکت گاز مازندران گفت که این استان از سه نقطه جدید دیگر به خط لوله گاز سراسری وصل می‌شود تا  همه مناطق شهری و روستایی تحت پوشش کامل گازرسانی قرار بگیرند.

احمدپور با بیان این که ۲شهر کوهستانی گزنگ و بلده در مرحله گاز رسانی قرار دارند ، افزود: طبق برنامه  سه نقطه جدید شامل اتصال خط لوله انتقال گاز از امامزاده هاشم در جاده هراز ، گدوک در محور فیروزکوه و سه هزار تنکابن از طریق محور الموت قزوین به شبکه گاز رسانی استان متصل می شوند.

وی گفت: به طور یقین با اتصال شبکه داخلی گاز استان به این خطوط اصلی، افت فشار گاز در استان از بین خواهد رفت و همه مناطق روستایی و شهری نیز از این انرژی پاک بهره مند خواهند شد.

مدیرعامل شرکت گاز مازندران با بیان اینکه تا پایان سال ۱۴۰۱ گازرسانی در استان مازندران به اتمام خواهد رسید، افزود: با توجه به شرایط بوجود آمده ناشی از تحریم ها و بالا رفتن نرخ ارز، تمام سعی و تلاش دولت این است که با تزریق بودجه عمرانی، پروژه های گازرسانی به مناطق صعب العبور بدون توقف انجام پذیرد.

احمد پور به پروژه گازرسانی منطقه هزارجریب در شرق مازندران اشاره کرد و گفت: روند گازرسانی به روستاهای مازندران شتاب ویژه ای داشته و تصمیم دولت گازرسانی به همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار است .

وی افزود : گازرسانی یکی از خدمات مهم دولت است که در شرق مازندران بیش از ۱۵۱ روستای کوهستانی در دستور کار گازرسانی بوده و تاکنون به ۵۸ روستا گازرسانی شده است.

این مسئول گفت : بالا رفتن هزینه سرمایه‌گذاری ارتباطی به مردم ندارد و در واقع دولت برای جلوگیری از توقف و تسریع در عملیات اجرایی گازرسانی به مناطق صعب‌العبور، مبلغ را افزایش داده است.

مدیرعامل شرکت گاز مازندران همچنین به  گازرسانی ۳۳ روستای صعب العبور و کوهستانی شهرستان ساری اشاره کرد و گفت:  هم اکنون پیمانکار در ۳۳ روستای  این شهرستان در حال انجام عملیات اجرایی است که  پیش بینی می شود امسال  ۱۸ هزار مشترک در مناطق روستایی ساری به مشترگان استان اضافه شوند.

وی گازرسانی به این منطقه کوهستانی را از پرهزینه ترین و سخت ترین طرح های شرکت توصیف کرد و افزود : تاکنون ۱۴ کیلومتر شبکه گذاری در شهر بلده نیز اجرا شده است .

بخش کوهستانی بلده شهرستان نور با ۴۶ روستا و جمعیت ۱۲ هزار نفری در ۵۳ کیلومتری جاده هزار و ۵۵ کیلومتری جاده چالوس و در ۸۵ کیلومتری مرکز شهرستان نور با جمعیتی بیش از ۱۲۱ هزار نفر در غرب مازندران قرار دارد.

احمدپور همچنین با اشاره به اینکه عملیات گازرسانی در ۲۰ روستای منطقه کوهستانی سوادکوه  در دست اجرا است، گفت : گازرسانی به ۴۷ روستای دیگر بخش ولوپی و راستوپی این شهرستان در دست مطالعه و طراحی است.

اوی ادامه داد : با ورود گاز به این روستاها، بیش از ۱۱ هزار مشترک روستایی از این نعمت خدادادی بهره‌مند خواهند شد.

مدیرعامل شرکت گاز مازندران با اظهار این که  گازرسانی به روستاهای منطقه ورسک در سه فاز برنامه ریزی و اجرایی خواهد شد ، گفت : در ۲۶ روستای دهستان ولوپی این منطقه نیز آماده نصب انشعاب است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *