استقبال اتحادیه اروپا از توافق آمریکا و سودان

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  استقبال اتحادیه اروپا از توافق آمریکا و سودان
0 Comments
استقبال اتحادیه اروپا از توافق آمریکا و سودان

[ad_1]

«جوسپ بورل» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بامداد سه‌شنبه در پیامی توییتری نوشت: قصد ایالات متحده برای خارج کردن سودان از فهرست دولت‌های حامی تروریسم بسیار مهم است. این اقدام، تغییر در سودان و تلاش‌های نخست‌وزیر این کشور را تایید می‌کند.

بورل افزود: این اقدام، ادغام سودان در جامعه بین‌المللی و دسترسی آن به اقتصاد جهانی را ارتقا می‌بخشد. اتحادیه اروپا به صورت کامل از تغییر سودان حمایت می‌کند.

«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا دوشنبه‌شب از توافق با دولت جدید سودان برای پرداخت غرامت به قربانیان تروریسم و خارج کردن این کشور از فهرست دولت‌های حامی تروریسم خبر داد.

وی در پیامی توییتری نوشت: دولت جدید سودان که پیشرفتی عالی دارد، توافق کرد که ۳۳۵ میلیون دلار به قربانیان تروریسم در آمریکا و خانواده‌های آنان پرداخت کند. وقتی پرداخت شد، من سودان را از فهرست دولت‌های حامی تروریسم خارج می‌کنم.

ساعتی پس از این توییت ترامپ، نخست وزیر سودان از پرداخت مبلغ درخواستی آمریکا (۳۳۵ میلیون دلار) برای حذف نام کشورش از فهرست حامیان تروریسم گفت.

عبدالله حمدوک گفت: خارطوم غرامت درخواستی برای قربانیان انفجار سفارتخانه های آمریکا در کنیا و تانزانیا در سال ۱۹۹۸ را به منظور حذف نام سودان  از فهرست کشورهای حامی تروریسم را حواله کرده است.

پیشتر خبرگزاری رویترز به نقل از دو مقام آمریکایی نوشته بود که دولت ترامپ به حصول توافقی با سودان نزدیک می‌شود که براساس آن واشنگتن خارطوم را از فهرست دولت‌های حامی تروریسم حذف می‌کند.

یک مقام‌ آمریکایی به رویترز گفت:  این توافق که احتمالا در روزهای آینده اعلام می‌شود، همچنین شامل گام‌هایی برای ایجاد روابط دیپلماتیک میان سودان و رژیم صهیونیستی است اما هنوز کار بر روی جزئیات آن ادامه دارد.

به نوشته رویترز، تنش‌زدایی از روابط رژیم صهیونیستی با یک دولت عربی دیگر می‌تواند ترامپ را قادر به اعلام دستاورد دیپلماتیکی دیگر در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۱۳ آبان‌ماه کرده و به انتخاب مجدد او کمک کند.

براساس این گزارش، یکی از محورهای مهم مذاکرات میان سودان و ایالات متحده، اصرار خارطوم بر این نکته است که خروج این کشور از فهرست دولت‌های حامی تروریسم آشکارا به عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی ربط داده نشود.

همچنین، مقام‌های سیاسی و نظامی سودان در رابطه با سرعت عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی اختلاف نظر دارند.

پیشتر، مقام‌های امارات متحده عربی و بحرین به همراه مقام‌های صهیونیستی با حضور در کاخ سفید، توافق سازش با رژیم صهیونیستی را در حضور ترامپ امضا کردند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.