ابداع میکرورباتی که خود را از سیستم ایمنی بدن پنهان می‌کند

خبر معرفت  > دسته‌بندی نشده >  ابداع میکرورباتی که خود را از سیستم ایمنی بدن پنهان می‌کند
0 Comments
ابداع میکرورباتی که خود را از سیستم ایمنی بدن پنهان می‌کند

[ad_1]

به گزارش پایگاه اینترنتی ساینس، میکرو ربات‌ها این ظرفیت را دارند که آینده پزشکی را به صورت اساسی تغییر دهند. کوچک بودن میکرو ربات‌ها به آنها امکان می‌دهد تا مسیر خود را در محیط های پیچیده و بسته پیدا کنند و داروها را به نواحی حساسی برسانند که دسترسی به آنها دشوار است.

میکروربات‌ ها می‌ توانند نیاز به جراحی باز را برطرف کنند و ‌با رساندن دارو به نواحی خاصی از بدن، عوارض جانبی درمان‌ هایی مانند شیمی‌ درمانی را به حداقل برسانند.

با این حال این فناوری با چالش‌ های بسیاری نیز روبرو است که مانع کاربرد بالینی آن می‌شود؛  یکی از این چالش ها ، واکنش سیستم ایمنی بدن است که عوامل بیگانه را شناسایی کرده و از بین می‌ برد.

دکتر «آبدون پنا فرانسش» از پژوهشگران موسسه «ماکس پلانک» آلمان گفت: هنگامی که میکروربات‌ ها به بدن ما وارد می‌ شوند، سلول‌ های سیستم ایمنی آنها را به عنوان تهدید شناسایی کرده و در فرآیند بیگانه‌خواری، آنها را به سرعت از بین می‌ برند. سلول‌ های ایمنی خاصی، میکرو ربات‌ها را می‌خورند و آنها را از جریان خون بیرون می‌آورند. اگر ربات‌ها مورد شناسایی و حمله سیستم ایمنی قرار گیرند، به محل مورد نظر نمی‌رسند و نمی‌توانند کار خود را انجام دهند.

پژوهشگران تاکنون تلاش کرده‌اند تا با اصلاح اندازه، شکل و شیمی عوامل حامل دارو مانند میکروربات‌ ها، مشکلات پیش رو را برطرف کنند، اما همیشه میکروربات‌ ها شناسایی می‌ شوند و این موضوع، تاثیر درمان را محدود می‌کند.

اکنون محققان آلمانی برای ساخت میکروربات های ابداعی خود از ترکیب دو نوع پلیمر Zwitterionic  استفاده کردند که جذب پروتئین آنها در جریان خون پایین است. آنها توانستند به کمک یک رویه میکروچاپ حساس به نور، ساختارهای سه‌ بعدی پیچیده‌ ای را سر هم کنند و یک هیدروژل پلیمری را با کمک طراحی رایانه‌ ای بسازند.

آزمایش این میکروربات‌ ها نشان داد که آنها می توانند تا ۹۰ ساعت، خود را از شناسایی شدن توسط سیستم ایمنی بدن پنهان کنند.

«پل کاباناک» از محققان این تحقیق گفت: میکروربات‌ های ما توانستند پروتئین‌ های ناخواسته را دفع کنند و نخستین مراحل شناسایی شدن توسط سیستم ایمنی را پشت سر بگذارند. میکروربات‌ ها نوعی ویژگی پنهان‌کاری ایمنی نشان دادند.

این روند ساخت، به محققان امکان داد تا بتوانند حرکات میکروربات‌ ها را با کمک یک میدان مغناطیسی خارجی کنترل کنند و به انتشار داروی مورد نیاز بپردازند.

نتایج این مطالعه در مجله Advanced Materials منتشر شده است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.